Ölçü ve Tartı Aletleri Muayenesi

BASIN BÜLTENİ

3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğince, ilimiz merkez ve ilçelerinde bulunan Akaryakıt satış istasyonlarındaki akaryakıt sayaçları ve LPG sayaçları, tartım işinde kullanılan vasıta baskülleri sahiplerinin her iki yılda bir yapılan periyodik (senelik) muayeneleri için Kütahya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne, ticarete konu olan tartım işlerinde kullanılan Kuyumcu, Eczane ve Alışveriş merkezlerindeki teraziler, ticari taksimetreler ile ticari araçlarda kullanılan takograflar kullanıcılarının periyodik muayeneleri için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yetkilendirmiş olduğu yetkili muayene servislerine 29 Şubat 2024 tarihi mesai bitimine kadar beyanname verilmesi gerekmektedir.

Buna göre;

-Açık ve kapalı pazar yerlerinde bulunan tartı aletleri bağlı bulunduğu belediyelere.

-2000 kg ve üzeri tartı aletleri Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne.

-2000 kg altında olup imalathane veya perakende satış yapan işletmelerde ve dükkanlarda bulunan ölçü tartı aletleri sahipleri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanmış yetkili muayene servislerine en geç 29 Şubat 2024 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekmektedir.

Aksi halde beyanname vermeyen esnafımız hakkında 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar kanununun 15.Maddesinin (c) bendi gereği İdari para cezası uygulamasına gidilecektir. Ölçü ve Tartı aletleri sahiplerine duyulur.

İlgili Gönderiler