Esire Termal

Dağlardan Gelen Işıltı

Esire Kaplıcaları, Kütahya iline bağlı Hisarcık ilçesine 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. ESIRE Kaplıcaları hakkında Şu rivayet anlatılmaktadır. Emet ilçesinin güney batısında bulunan Eğrigöz dağındaki tarihi kalede, o tarihte Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Macar imparatorunun hapsedildiği bilinmektedir.

Kalede ortam o kadar kötüdür ki, esirlerde cüzzam hastalığı baş gösterir. O tarihte tedavisi mümkün olmayan cüzzam hastalığına yakalanan bir esir, kurtuluşun ancak ölümle olabileceğini düşünerek kalenin yakınından geçen ve aynı zamanda sıcak suyun da karıştığı Kocaçay denilen nehre atlayarak ölmek ister. Fakat esir ölmez.

Nehrin akış istikametine ters olarak yüzerek kaçmaya çalışırken suyun giderek ısındığını fark eder. Gecenin karanlığından da yararlanarak bu suda gecelemeye karar verir. Hasta ve bitkin düsen esir, sıcak suların çıktığı yerde kalır. Bir süre sonra hastalığının iyileştiğini fark eder. Bunun üzerine kaçmaktan vazgeçip tekrar kaleye geri döner ve basından geçenleri kale komutanına anlatarak diğer esirlerin de bu sıcak sudan şifa bulmasını sağlar. O günden sonra buraya ESİR HAMAMI denilmiş fakat bu isim zamanla değişikliğe uğrayarak günümüze ESİRE olarak intikal etmiştir.

Şifa Verir

Esire Kaplıcalarından iki türlü şifa alabilirsiniz. Banyo kürleri en yaygın olandır. Romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları ve deri hastalıkları basta olmak üzere yumuşak doku hastalıkları, sinir sistemi hastalık sekelleri, kaza ve travma sonrası sekeller, kırık ve çıkıklar şifalı sularımızda maksimum 21 banyoda iyileşmektedir. İçme kürleri ise böbrek taşı düşürmede, mide ve bağırsak yetersizliklerinde etkili olabilmektedir.

Kadına Dost, Kadın Hastalıklarına Düşman

Esire Kaplıcaları yakın çevremizde ve yöremizde çocuk sahibi olmayan kadınlar tarafından bilinmektedir. Bu konuda herhangi bir bilimsel çalışma yapılmış olmasa da, kısırlık tedavisine iyi geldiği rivayet edilmektedir.

• TIP- 1 Apart Evler (45 m2 alanı, 1 oda, 1 mutfak, 1 banyo ve 1 wc. Yatak sayısı 3 kişi).

• TİP- 2 Apart Evler (80 m2 alanı, 1 salon, 1 yatak odası, 1 mutfak, 1 banyo ve 1 wc. Yatak sayısı 5 kişi).

• Saatlik Banyolar günübirlik ziyaretler için hizmetinizdedir.

• Termal Havuz günübirlik ve konaklamalı misafirlerimizin hizmetindedir.

• Tesislerimizde Restoran, Kafeterya, Basketbol sahası, Çocuk parkı, Açık alan fitness aletleri ve Mesire alanı sürekli olarak hizmetinizdedir.

Esire Kaplıcaları sürekli kendini geliştirmekte ve her geçen gün yeni tesisleri hizmetinize sunmaktadır.